Sinan'ı ismiyle değil, tasarım anlayışıyla yaşatmak üzerine bir bakış
28 Mayıs, 2015.

ÖLÜMÜNÜN 425. YILINDA MİMAR SİNAN

TMMOB  Mimarlar Odası Kocaeli Şubesi olarak Mimar Sinan’ı ölümünün 425. yılında yapacağımız basın açıklaması ve Kocaeli Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nin de katkılarıyla gerçekleşecek olan bir panel ile anıyoruz.

Biz mimarlar Mimar Sinan’ın adını ismine layık olmayan eserlere değil, tasarım anlayışı, farklı bakışı, yapılmayanı yapma çabası ve daha pek çok nitelikleri ile ölümünün 425. Yılında anıyor ve onu eserleriyle anlamaya ve hala tanımaya çalışıyoruz. Tasarıma yaklaşımı, kendinden önceki eserlere saygısı, yapılamayanı yapma ve yapıyı yerine göre özgün olarak yapma çabası, eklektisizmden uzak duruşu, Kılıç Ali Paşa Camii örneğinde gördüğümüz Ayasofya Camii atıfları ve niceleri bizler için 2013 yılında dahi yol gösterici ve öğreticidir. Koca Sinan her yapısında yerel nitelikleri ve çevre yapıları, o günün koşulları ve kendinden önce yapılamamış olanları tespit yoluna gitmiş, günümüzde Toki örneğinde olduğu gibi tip projelerin ülkenin her yanına uygulandığı bir yaklaşımdan kaçınmıştır. Günümüz teknolojisinin Koca Sinan’ın yaşadığı zamanla kıyas dahi edilemeyeceği halde yerele özgü tasarım anlayışı nasıl oluyor da bu şartlarda her yere götürüp aynı binaları koyma yoluna sapabiliyor, bu U dönüşü gerçekleşirken nasıl oluyor da ne biz meslek insanları ne de kamu buna karşı direnişi bir türlü kazanamıyor akıl erdirememekteyiz. Doğuyla batının kuzeyle güneyin, iklimin, yerel malzemenin, denizin, karanın varlığının - yokluğunun hiçbir kritere esas olamadan ülkenin her yerine yapılan tip projeleri görmekten utanç duyduğumuzu belirtmek isteriz. Kendine özgü tasarımıyla var olmuş olan Osmanlı ve Selçuklu dönemi mimarisinin çirkin taklitleri eklektik dahi diyemeyeceğimiz biçimleriyle muhtarlık, sağlık ocağı, taksi durağı yapılarıyla hayat bulmaktadır.

Günümüzde Mimar olarak, yapılaşma koşulları gereği binamızı yükseltip, 3 katlı, iki oda bir salon apartman projelerine indirgenerek icra etmek zorunda bırakıldığımız mesleğimiz teknikerlikten öteye geçememektedir. Bunun yanı sıra, bizim ayrıcalığa sahip olmayan, sıradan vatandaş ve sıradan mimarlar olarak yaptığımız bu mütevazi yapıların hemen yanıbaşında yükselerek yanındaki yapıları ezen 8-10 katlı Toki yapıları, kentin silüetine kattığı çirkin görüntüden tutun da haksız rekabete, usülsüz uygulamalara ve daha nice olumsuzluklara yol açmaktadır.

2013 yılında hedefimiz maalesef mimar olarak tasarımlarımızın önüne geçen bürokrasi ve çifte standardın kaldırılması ve ustamız Mimar Koca Sinan’ın adının kirletilmemesini sağlamak  ile sınırlıdır. Bu yılda bunları ummanın utancıyla Koca Sinanı anıyor, gelmesini umduğumuz güzel günler için mücadelemizi tüm örgütümüzle sürdürme çabalarımıza her gün hız katarak devam edeceğimizi kamuoyuna saygılarımızla bildiriyoruz…

TMMOB Mimarlar Odası Kocaeli Şubesi

Yönetim Kurulu Adına

Başkan

Yalçın ERGEN

 

Tarih: 9 Nisan 2013 Salı

Yer: Mimarlar Odası Kocaeli Şubesi Tarihi Binası

Saat: 13.00

Program:

13.00 – Basın açıklaması

13.30 – Mimar Sinan Hayatı – Eserleri – Haseki Hürrem Sultan Hamamı

Konuşmacılar:  Kocaeli Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Prof. Dr. Kamuran ÖZTEKİN

                                                                                                              Yüksek Mimar Tevfik İLTER