''1930'DAN 1975'E FAHRİ SEYREK'İN GÖZÜNDEN İZMİT'' Fotoğraf Ve Resim Sergisi
23 Haziran, 2015.

Fahri Seyrek Kimdir?

1940 yılında Bilecik’te dogdu.  Babası, Bilecik Mahkeme-i Ser’iye Baskatibi Mehmet Vasfi Bey, annesi Hayriye Hanımdır.

Bilecik’teki Seyh Edebali İlkokulnu bitirdikten sonra Servet Hilmi Bey’in fotoğrafhanesinde çalıştı. 1916’da Bilecik’in düşman tarafından işgali nedeniyle ailesiyle Gölpazarının köylerine göç etti.

16 Yaşındayken Bursa’daki teyzesi Adviye Hanım

tarafından evlat edinildi. Şark Fotoğrafhanesinde ücret almadan üç yıl çalıştı.

1930 Yılında Nazife Hanımla yaptığı evlilikten dört çocuğu oldu. 1932 Yılında İzmit’e yerleşti. 1936’da İzmit Kağıt Fabrikasının temel atma merasimini fotoğraflarıyla

belgeledi. Atatürk’ün naaşı, Yavuz zırhlısıyla İstanbul Sarayburnundan alınıp, trenle Ankara’ya nakledilmek üzere İzmit’e getirildiğinde, Fahri Seyrek bu görüntüleri belgeledi.

1940 Yılında Halkevleri Fotoğraf Yarışmasında Bahar Dalı isimli fotoğrafıyla birincilik aldı. 16 Kasım 1970 yılında açtığı jübile sergisiyle fotoğrafçılık mesleğine veda etti. 1972 Yılında Yapı Kredi Bankasının düzenlediği Eski Türk Evleri konulu fotoğraf yarışmasına katıldı ve İzmit’te Saatçi Ali Efendi Konağı adlı fotoğrafıyla ikinci oldu. Üç yıl sonra 19 Ekim 1975’te 71 yaşında İzmit’te vefat etti.

İzmit'in değerli fotoğraf sanatçılarından rahmetli Fahri Seyrek'in İzmit Fotoğrafları ile çocuklarına ait resim ve fotoğraf eserlerinin yer aldığı sergimizin açılışı, 22 haziranda, Şube Başkanımız Arsal Arısal, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan ve Fahri Seyrek'in kızı Nesrin Seyrek tarafından gerçekleştirilmiştir.

22-26 Nisan tarihlerinde Taraklı'da gerçekleştirdiğimiz ve Afet sonrası yaşama dair çok yönlü tasarımın konu edildiği 'Depremden Sonra Hayat Var Mı' isimli öğrenci atölyemizde, bizlere ev sahipliği yapan, maddi manevi desteklerini esirgemeyen ve bize atölyede ihtiyacımız olabilecek her şeye dair, tüm imkanlarını içtenlikle sunan, Odamızın ağabeyi, kilit taşı, çok değerli Başkan Yardımcımız Mehmet KOZCAĞIZ'a teşekkürlerimizi iletmek üzere bir plaket töreni düzenlenmiştir. Mehmet Kozcağız'a teşekkür plaketini İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan takdim etmiştir.

 

28 Haziran 1921 İzmit'in kurtuluşu dolayısı ile açılan bu çok yönlü sergimizi görmek üzere hafta boyunca tüm halkımızı Tarihi Binamıza bekliyoruz.