Kyoto Protokolü
19 Mayıs, 2015.

Kyoto Protokolü

Bakan, Gerçeğin Farkında mı?

 

 

08.02.2009

Birgün

 

Kyoto Protokolü’nün Meclis’te onaylanmasının ardından, dünyanın en çok sera gazı salımı yapan ülkeleri arasında yer alan Türkiye’nin iklim konusunda masum ülkelerden biri olduğunu söyleyen Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu çevrecileri kızdırdı...

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu’nun, Kyoto Protokolü’nün Meclis’te onaylanmasını izleyen süreçte Türkiye’nin iklim konusunda masum ülkelerden biri olduğu yönündeki sözleri çevrecileri kızdırdı. Konuyla ilgili açıklama yapan Greenpeace Türkiye sözcülerinden Yeşim Aslan, “Bakan gerçeğin ne kadar farkında?” diye sordu. Bakan Eroğlu’nun Kyoto Protokolü gündemdeyken nükleer enerjiden söz etmesini de eleştiren Aslan, “Kyoto rejimi içinde nükleer enerji yok. Bunun en önemli kanıtı nükleer endüstrinin büyük çabalarına karşın ‘Temiz Kalkınma Mekanizması’ dahilinde nükleer enerjiye yer verilmemiş olması” dedi.

 

Türkiye’nin dünyanın en çok sera gazı salımı yapan ülkeler arasında bulunduğunu vurgulayan Aslan, “Çevre Bakanlığı eski tip bir kalkınmacılığın sözcülüğünü yapmak yerine Türkiye’ye iklim dostu bir yol haritası çizmeli.

 

Düşük karbon ekonomisine geçiş için senaryo çalışmaları yapmak ilk adım olabilir” diye konuştu. Aslan, Kyoto Protokolü’nün sona erip yeni taahhüt döneminin başlayacağı 2012 yılına kadar düşük karbon ekonomisi benimsenmezse Türkiye’nin bir sonraki taahhüt döneminde çok zor durumda kalacağını vurguladı.

 

"Santral planları iptal edilmeli"

 

Sera gazı salımının yüzde 84’ünün fosil yakıtlara dayalı enerji politikalarından kaynaklandığını ifade eden Aslan, şunları kaydetti:

 

“Söz konusu politikalardan vazgeçilmemesi durumunda Türkiye 2020’de Avrupa’nın en çok salım yapan ikinci ülkesi olacak. Bir an önce enerji verimliliği çözümlerine yatırım yapılmalı, kömürlü termik santrallar tamamen kapatılmalı. Dünya ekonomik krizden yeşil bir ekonomiye geçerek çıkmayı tartışırken kömür gibi geri kalmış bir yakıtta diretilmesi anlaşılır değil. Hükümet yeni termik santral planlarını iptal etmeli, yenilenebilir enerjiye yönelik hedefler koyarak istihdam ve ekonomik canlılık yaratmalı.”