SESİMİZİ DUYAN VAR MI
18 Ağustos, 2015.

SESİMİZİ DUYAN VAR MI? -17.08.2015
Tüyler ürperten bu nidayla başlıyorum depremin 16.yıldönümü anma programına. Çünkü 16 yıldır hatta daha evvelinden bu yana hiç usanmadan anlatmaya çalışıyoruz. Bilimin ışığından uzak, rant ve para hırsına kurban etmeye çalıştığınız, bizim de her seferinde hayır deyip durdurmaya çalıştığımız şey sonucunda canımıza mal oluyor. 
Afetler doğa olayıdır. Afetlerde yitirdiğimiz canlar denetimsizliktir, ihmaldir, hırsızlıktır, rant uğruna, para hırsı uğruna feda edilmiş ömürlerdir.
TMMOB, içinde tüm mühendislik, mimarlık ve şehir planlama bilim dallarını barındırmaktadır. Nasıl olur da bunca bilim insanı, yıllardır kamu yararı gözeterek, gönüllülük esasıyla emek vererek, hepimizin daha güvenilir, daha sağlam, birilerinin cebini doldurmaktan önce, herkesin canını koruyabileceği bir yapılaşma için, hep bir arada yıllardır mücadele verir de, 'her şeye muhalefet ediyorsunuz' yaftasını yiyebilir! Evet çok şeye muhalefet ediyoruz. Çünkü rant uğruna, bilimden tamamen uzak, meslek insanlarının bilgilerinden izole edilmiş çok fazla karar alınıyor bu ülkede. Açtığımız davalar, yazdığımız raporlar hep bu mücadele uğruna. Bırakın afete duyarlı hale gelip tedbirler alabilmeyi, afet sonrası toplanma alanları bile AVM'ler veya konutlar rezidanslar yapılması için plan tadilatları görüyor bu ülkede! Olası bir İstanbul depremi kapıda bekliyor. Ama İstanbul'un dört bir tarafı betonlaştırılabilmek için 'Afet' sözcüğü kullanılarak yasalar çıkarılıyor, adeta betonlaşma bir yarışa çevriliyor. Bizler mimarız, mühendisiz. TMMOB üyelerinin para kazandığı, mesleklerini icra ederek geçimlerini sağladığı ana kavramdır inşaat. Buna rağmen, buna hayır diyoruz. Dayanıksız, meslek insanlarının yetkinliğinden, bilgilerinden yani bilimden uzak, planlama olmaksızın, sadece yapmak satmak ve kazanmak uğruna inşaatlar üretilmesine, plan tadilatları yapılmasına, bu umarsızlığa hayır diyoruz! Rantı kolaylaştırabilmek için afet yasalarını kullanan zihniyete dur diyoruz.Şehircilik ve planlama ilkelerini önemsemeyen, rant uğruna ülkenin bütün doğasını tahrip eden sorumlulara 'sesimizi duyan var mı' diyoruz.

Saygılarımla,

C. Arsal ARISAL
Kocaeli İl Koordinasyon Kurulu 
Sekreteri